Treść strony
Kompetencje dyrektora
Kompetencje dyrektora przedszkola
-
Dyrektor przedszkola jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach: a) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola b) przyznawania nagród i wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom przedszkola c) występowania z wnioskami po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady przedszkola w sprawach odznaczeń, nagród oraz innych wyróżnień dla nauczycieli i pozostałych pracowników
-
Dyrektor przedszkola zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom właściwych warunków pracy, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, bhp i ppoż.
-
Dyrektor przedszkola może na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej skreślić wychowanka z listy dzieci uczęszczających do przedszkola.
-
Dyrektor przedszkoila powołuje skład Komisji Rekrutacyjnej, przy czym nie moze być jej członkiem.
-
Dyrektor przedszkola w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z radą pedagogiczną, radą przedszkola i radą rodziców.
-
Do kompetencji dyrektora przedszkola należy: a)reprezentowanie placówki na zewnątrz, b)opracowanie planu nadzoru pedagogicznego na dany rok szkolny i częstotliwości wykonywania czynności wynikających z zadań nadzoru c)powołanie opiekuna stażu dla nauczycieli: stażysty i kontraktowego ubiegających się o kolejny stopień awansu zawodowego d) wstrzymanie uchwał rady przedszkola i rady pedagogicznej niezgodnych z przepisami prawa i powiadomienie o tym stosowne organy e)dysponowanie środkami finansowymi przedszkola i ponoszenie odpowiedzialności za ich prawidłowe wykorzystanie f)organizowanie administracyjnej, finansowej i gospodarczej obsługi przedszkola
Zakres zadań dyrektora przedszkola
-
Kieruje bieżącą działalnością przedszkola.
-
Sprawuje opiekę nad wychowankami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania pro zdrowotne.
-
Realizuje uchwały rady pedagogicznej oraz uchwały rady przedszkola podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących.
-
Współdziała ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji praktyk pedagogicznych.
-
Opracowuje plan nadzoru pedagogicznego na dany rok szkolny , który przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców w terminie do dnia 15 września roku szkolnego, którego dotyczy plan.
-
Przekazuje informację o realizacji planu nadzoru pedagogicznego radzie pedagogicznej i radzie rodziców, przed zakończeniem każdego roku szkolnego, zawierającą: zakres wykonania planu oraz wnioski ze sprawowania nadzoru pedagogicznego, a w szczególności: wnioski z analizy poziomu osiągnięć edukacyjnych wychowanków, z uwzględnieniem ich możliwości rozwojowych, wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, ocenę sytuacji wychowawczej oraz stanu opieki nad wychowankami, podjęte działania wynikające z wniosków ze sprawowania nadzoru pedagogicznego wraz z informacją o i skutkach.
-
Opracowuje roczny plan pracy przedszkola, wykorzystując wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego.
-
Gromadzi informacje o pracy nauczycieli w celu dokonywania oceny ich pracy według zasad określonych w odrębnych przepisach.
-
Przygotowuje arkusz organizacyjny przedszkola, przedstawia go do zatwierdzenia organowi prowadzącemu.
-
Organizuje doskonalenie zawodowe nauczycieli i innych pracowników przedszkola.
-
Współpracuje z rodzicami, organem prowadzącym oraz organami nadzorującymi i kontrolującymi.
-
Wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wychowankom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole.
osoba odpowiedzialna za treść: Katarzyna Dobek, dnia: 2021-09-01 utworzony: 15-09-2016 / modyfikowany: 08-02-2022 wprowadził(a): Halina Gola rejestr zmian
|